Kakule Çayı

AÇIKLAMA

Anavatanı Güney Hindistan olan kakule bitkisi, çok eski zamanlardan beri baharat ve şifalı bitki olarak kullanılmaktadır. Kendine has kokusu ile dikkat çeken kakule bitkisinin tohumları olduğu gibi karışımlara eklenerek ya da öğütülerek kullanılabilmektedir. Özellikle Asya’da yaygın olarak bilinen ve kullanılan bir şifa bilimi olan Ayurveda için çok önemli bitkilerden biridir. Hindistan’ın bataklık ormanlarında yabani olarak yetişebilen bu bitki, ülkemizde iklim koşulları nedeniyle sınırlı ölçüde yetiştirilebilmekte ve ancak 3-5 metre kadar boylanabilmektedir.

Doğu ülkelerinden ithal edilen en kıymetli baharatlardan biri olarak bilinir. Safran ve vanilyadan sonra Uzakdoğu’dan getirilen ekonomik değeri en yüksek bitki kakuledir.

Kakule çayı, genellikle güney Hindistan’da yetişen kakule, 40 santim boylarına kadar ulaşabilen bir bitkidir. Bitkinin içerisinde yer alan uçucu yağlar sağlık açısından oldukça faydalıdır. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bu bitki çoğunlukla çay olarak tercih edilmektedir. Aynı zamanlarda yemeklere lezzet vermek içinde tercih edilebilen kakule, parfüm sektörünün de tercihleri arasındadır.

Kakule çayı, sağlık açısından çok faydalı olduğu için başta Hindistan olmak üzere birçok ülkede kullanılmaktadır. Her geçen gün faydası yayılan bu çay hastalıkların tedavisinde ek ürün olarak tercih edilmektedir. Solunum sorunu çeken kişilerin kakule çayını kullanmadan önce doktorlarına danışmaları tavsiye edilir. Aynı zamanda gebelik döneminde anne adaylarının bu çayı kullanmaları pek önerilmez. Sağlık için çok faydalı olan kakule çayı, gebelik döneminde anne ve bebeğe zararı olup olmadığı hakkında araştırma yapılmamıştır. Ancak etkili bir bitki olmasından dolayı tedbir amaçlı kullanılması önerilmemektedir.

KAKULE ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Kakule bitkisi, yetiştiği yerlere göre ‘Seylan kakulesi’, ‘Siyam kakulesi’ olarak isimlendirilen çeşitlere ayrılır. Ancak bilimsel olarak yaygın kabul gören iki çeşidi vardır.

Elettaria cardamomum olarak isimlendirilmiş olan kakule türü, ülkemizde de sıklıkla tüketilen yeşilimsi kabuklı kakuledir. Yeşil kakule olarak da bilinir. Hindistan’dan Malezya’ya kadar geniş bir bölgede yetişmektedir.

Siyah kakule ya da Nepal kakulesi olarak bilinen türün ismi ise Amomum subulatum’dur. Himalayaların doğusunda ve Doğu Nepal’de yetiştirilir. Ülkemizde çok sık rastlanmaz.

Kakule çayı nasıl yapılır?

Kakule çayının hazırlanması oldukça pratiktir ve herhangi bir uğraş gerektirmeden kolaylıkla hazırlanır. Çayının hazırlanması için gerekli malzemeleri şu şekilde sıralanabilir…

  • 250 mililitre süt
  • 2 yemek kaşığı siyah çay
  • 2 tatlı kaşığı kakule tohumu
  • 1 litre su

Verilen ölçüdeki suyu bir pişirme kabına alın ve kaynatın. Kaynamakta olan suyun içerisine diğer malzemeleri ilave edip bir taşım daha kaynatın ve yaklaşık 10 dakika demlemeye bırakın. Sürenin ardından çayı bir kaşıkla karıştırıp fincanlara süzerek ilave edip tüketin.

KAKULE ÇAYI TARİFLERİ

Mideyi rahatlatan kakule çayı: Bir çay kaşığı kakule tohumu, bir çay kaşığı rezene tohumu ve birkaç yaprak taze nane, bir su bardağı kaynamış suda ağzı kapatılarak 10 dakika demlendikten sonra süzülür. İçine tatlandırmak için bir çay kaşığı bal ya da birkaç damla limon suyu ilave edilebilir. Özellikle yemeklerden sonra içildiğinde sindirim sistemini rahatlatan bir çay karışımıdır.

Afrodizyak kakule çayı: Cinsel isteği arttırmak için, bir tatlı kaşığı kakule, bir kabuk tarçın, bir tutam ısırgan yaprağı, bir tutam kurutulmuş pembe gül yaprağı karıştırılır ve iki su bardağı kaynamış suya ilave edilir. Ağzı kapatılarak 15 dakika boyunca demlenir. Süzüldükten sonra içine bir çay kaşığı bal ilave edilir. Kadınlarda da erkeklerde de etkisini gösterebilen güçlü bir afrodizyak çay olarak tüketilebilir.

Rahatlatıcı kakule çayı: Bir çay kaşığı kakule, yarım çay kaşığı lavanta, iki-üç yaprak adaçayı, bir tutam melisa, bir tatlı kaşığı papatya karıştırılır, bir su bardağı kaynamış suda 7-8 dakika demlenir. Süzüldükten sonra tüketilebilir. Özellikle yatmadan önce bir bardak içilen bu çay, gevşemeye yardımcı olarak daha iyi bir uyku çekmenizi sağlar.

KAKULENİN YAN ETKİLERİ

Eğer düzenli olarak antidepresan, sindirim sistemi için kullanılan ilaçlar ya da aspirin benzeri ilaçlar kullanıyorsanız, düzenli olarak kakule kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Hamilelikte ve emzirme döneminde kakule kullanmanın bilinen bir yan etkisi yoktur ancak yine de bu dönemlerde az miktarlarda ve seyrek olarak kakule tüketilmelidir.

Safra kesesi ile ilgili bir sorununuz varsa, kakule kullanmamalısınız. Kakulenin safra taşını arttırabileceğine dair bazı bulgular vardır.

Düzenli olarak kakule kullanmak, bazı yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Eğer aşağıdaki durumlardan birini gözlemlerseniz kakule kullanmayı bırakmalı ve doktorunuza danışmalısınız:

  • Göğüs ağrısı,
  • nefes almakta güçlük,
  • huzursuzluk hissi.

Write a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir